تبلیغات
g0ld - استان تهران؛ شهر ری

g0ld

استان تهران؛ شهر ری
مرتبط با :
ری
شهرستان ری از شمال به تهران و اسلامشهر، از شرق به ورامین و پاكدشت، از غرب به استان مركزی و رباط كریم و از جنوب به استان قم محدود می گردد. و شهر كهن ری كه اكنون بازمانده های اندكی از انبوه آثار تاریخی آن در میان ساخت و ساز های پنهان و مهجور مانده، امروزه به عنوان یكی از مناطق 22 گانه شهری در جنوب شرقی تهران قرار دارد.
این جزء كوچك و مهجور جنوبی پایتخت، آن ری كهنی نیست كه در تاریخ می شناسیم چرا كه ری كهن علیرغم تغییر ماهیت خود در میان انبوه ساخت و سازهای امروزی از نظر قدمت همزمان با بابل و نینوا و از نظر اهمیت از شهرهای بزرگ دوران ماد، هخامنشی و اشكانی بشمار می‌رود و از نظر عظمت در سده های نخستین اسلام، از مهمترین بلاد بشمار می‌آمده و در دوره های مختلف تاریخی پایتخت ایران عزیز بوده است.

صنایع و معادن
كارخانه های صنعتی و تولیدی مستقر در شهرستان ری نیروهای زیادی به خود جذب نموده و شامل گونه های زیر می شود: پالایشگاه بزرگ تهران، فرآورده های نفتی، چیت سازی، ریسندگی، بافندگی، توری سازی، خودرو و کامیون سازی، سیمان، صنایع غذایی،‌ ابزار سازی، آجر پزی و شیشه سازی و ...
مصنوعات نخی، پشمی، چرمی و سنگ های معدنی از جمله دیگر صنایع این شهرستان است.
معادن فعال شهرستان ری عبارتند از:
ـ منگنز محمد آباد واقع در 40 كیلومتری جنوب شهر ری و جنوب خاوری كهریزک.
ـ‌ سولفات دو سود فشاپویه در 28 كیلومتری جنوب خاوری حسن آباد.
ـ كوارتزیت غنی آباد 5 كیلومتری خاور شهر ری، حاشیه جنوبی كوه بی بی شهربانو.
ـ سنگ آهک لپه زنگ 19 كیلومتری خاور شهر ری.
ـ سنگ آهک دولت آباد 2 كیلومتری سرپل سیمان (میدان شوش به شهر ری) جنوب كارخانه سیمان ری.
ـ سنگ آهک صفاییه و چاه حمزه 4 كیلومتری خاور پل سمنان.
ـ سنگ آهک بی بی شهربانو 5 كیلومتری خاور شهر ری.
هم چنین در مسیر رودخانه كرج؛ معادن شن و ماسه موجود است كه در چندین نقطه استخراج و مورد بهره برداری قرار می گیرد.
کشاورزی و دام داری
شهرستان ری از نظر كشاورزی بسیار فعال بوده و 50 درصد کشاورزی آن به روش صنعتی و بازمانده ی آن به روش نیمه صنعتی و سنتی انجام می گیرد. فرآورده های كشاورزی شامل: گندم،‌ نباتات علوفه ای، پنبه، چغندر قند، ذرت و تره بار است. از لحاظ باغ داری، بالغ بر 2000 هكتار از زمین های شهرستان ری را تاكستان پوشانده و 2000 هكتار آن شامل سیب، گوجه، آلو، زرد آلو و گلابی است. جهت آبیاری زمین های زیر كشت و باغ ها از چاه های ژرف و نیمه ژرف و قنات ها استفاده می شود.
دام داری و دام پروری در این شهرستان بسیار گسترده و فعال بوده و شامل: گاوداری، گوسفند داری و مرغ داری های صنعتی است. گاوداری به صورت صنعتی و نیمه صنعتی و سنتی بوده و شامل گاوهای دو رگ و بومی است. جهت مصارف گوشتی نیز گاوداری پروار بندی رواج دارد. در بخش گوسفند داری نیز تعداد گوسفندان و بزهای دام داران نیمه متحرک (نیمه كوچ رو) این شهرستان چشم گیر است. این دام ها در فصل های پاییز و زمستان در محل نگه داری شده و در فصل های بهار و تابستان جهت تعلیف و چرای دام به مراتع اطراف سد لار برده می شوند. در قسمت مرغ داری های صنعتی تعداد قابل ملاحظه ای مرغ داری صنعتی در سطح شهرستان ری وجود دارد كه سالیانه حدود یازده میلیون مرغ گوشتی و بیش از دو میلیون مرغ تخمی و مادر پرورش می دهند.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
در حدود 3000 سال ق. م سلوكوس، نام ‹‹اورویوس›› را بر ری نهاد. در زمان اشكانیان این نام به ‹‹ارساكیا›› و ‹‹ارشكیه›› تغییر یافت و در زمان حكومت ساسانیان به ‹‹ری›› تبدیل شد. ری یكی از نقاط باستانی ایران است. آثاری كه از ری به دست آمده به هزاره چهارم پیش از میلاد می رسد و از نظر قدمت به دو بخش تقسیم می شود:
الف ـ ری باستانی كه در جنوب چشمه علی، میان بارویی بزرگ كه در روزگاران پیش از اسلام (4000 ق. م) احداث شده بود، قرار داشت و به ری برین یا ری علیا معروف بود.
ب ـ ری سده های واپسین كه در جنوب خاوری بخش نخستین یا ری علیا در جنوب كوه بی بی شهربانو واقع شده بود و به ری زیرین یا ری سفلی معروف بود.
اقوام آریایی مهاجر با ورود به ایران، در دشت ها، جلگه ها و دیگر مكان های خوش آب و هوا اقامت گزیدند. این قوم هنگامی كه به دشت ری رسیدند، شهر ری را جهت قلعه سازی انتخاب كرده میدانی بزرگ را در آن بنا نهادند. سپس جهت نگهبانی و حفاظت از آن مكان آتش مقدس را در میان میدان بر افروختند. شهر ری به تدریج توسعه و گسترش یافت. شمال شهر ری به علت داشتن هوای بهتر، محل اسكان ملوک، شاهزاده گان، امراء و اشراف بوده است. در آن روزگار به خاطر حفاظت از شمال شهر بارو و حصار عظیمی در پیرامون شمال شهر احداث و در جنوب نیز خندقی ژرف حفر شد. مردم این شهر با آمدن سپاهیان اسلام به دین اسلام گرویدند، كه بیش تر آنان اهل تسنن بودند و در نیمه ی اول سده دوم هجری به مذهب شیعه روی آوردند. ری در دوره اسلامی،‌ پناه گاه فرمان داران بنی امیه بود. این شهر از كشمكش های مذهبی آسیب بسیار دید و در سال 617 هـ. ق مردم آن، در تاخت و تاز مغولان قتل عام شدند. هنوز آثار حمله ددمنشانه مغولان از بین نرفته بود كه ری بار دیگر در سال 786 هـ . ق به دست سپاهیان تیمور به ویرانه ای بدل شد و از آن پس، دیگر روی آبادی به خود ندید. ویرانه های ری قدیم هنوز نزدیک شهر كنونی ری باقی است. شهر ری از قدیم مركز و كانون علم و ادب بوده و لذا در زمان های مختلف شخصیت های علمی و دانشمندان بزرگی چون ابوالفتح رازی و محمد زكریای رازی فیلسوف و پزشک نامی از آن برخاسته اند.
مشخصات جغرافیایی
شهرستان ری از شمال به تهران، از خاور به شهرستان ورامین، از جنوب به استان قم واز باختر به شهرستان های كرج و ساوه محدود می شود. شهر ری مركز شهرستان ری از نظر جغرافیایی در 51 درجه و 26 دقیقه درازای خاوری و 35 درجه و 36 دقیقه پهنای شمالی و بلندی 1062 متری از سطح دریا واقع شده است. مهم ترین رودخانه هایی كه در محدوده ی شهرستان ری جریان دارند؛ رودخانه های كرج، جاجرود،‌ شور و سرخه حصار هستند. به طور كلی شهرستان ری در ناحیه دشتی استان تهران واقع شده و تنها كوه بی بی شهربانو در شمال خاوری و كوه آزاد در 21 كیلومتری جنوب باختری آن قرار گرفته است. شهرری در مسیر راه آهن تهران ـ مشهد و تهران ـ بندر تركمن و در 15 كیلومتری ایستگاه راه آهن تهران قرار دارد. سابر مسیرهای دسترسی به این منطقه عبارتند از:
1ـ راهی به سوی جنوب باختری كه از كنار دریاچه قم می گذرد و 125 كیلومتر از شهر ری تا قم فاصله دارد.
2ـ راهی به سوی جنوب خاوری از طریق بزرگ راه به درازای 40 كیلومتر که به شهر ورامین می پیوندد.
3ـ بزرگ راه تهران ـ قم
4ـ جاده كمربندی كه بزرگ راهش مهم است و جاده قدیم كرج و بزرگ راه در 4 كیلومتری تهران ـ كرج واقع است.
5ـ راه های روستایی كه به شهر منتهی می شوند.
تاریخ دقیقی از احداث این شهر در دست نیست، اما آنچه مسلم است و حفاری های علمی و یافته‌های باستانشناسی آنرا تایید می‌نماید، وجود آثاری منجمله ظروف سفالی از هزاره چهارم پیش از میلاد در این منطقه است كه اولین بار طی سالهای 1935 تا 1938 میلادی توسط هیات باستانشناسی آمریكایی به سرپرستی دكتر اریك اشمیت یافت شدند.
در شمال شهر ری و از میان صخره ای طبیعی، چشمه ای می‌جوشد كه باید آنرا از عوامل مهم شكل گیری تمدن 6000 ساله این منطقه دانست. این چشمه كه بنام چشمه علی معروف است، شاهد و ناظر بر بسیاری از حوادث و راز و رمزها بوده است. در كنار این چشمه تاریخی، شاهد محوطه ای تاریخی و باستانی هستیم و چنانكه یاد شد واجد آثاری از هزاره چهارم پیش از میلاد است و به گفته دكتر اشمیت، تمدن چشمه علی با لایه اول تپه حصار دامغان قابل مقایسه می باشد.
مراكز مذهبی
 • آستانه حضرت عبدالعظیم (ع)
 • بقعه بی‌بی شهربانو
 • بقعه جوانمرد قصاب
 • ابن بابویه
 • امامزاده هادی
 • بقعه بی بی زبیده
 • بقعه ابوالحسن
 • بقعه شیخ صدوق
 • بقعه عباس‌وابراهیم
 • بقعه عین و غین
 • بقعه عقیل‌وهادی
 • كلیسای تادیوس بارتوقیموس مقدس

جاذبه های دیدنی
 • برج نقارخانه
 • برج طغرل
 • زندان هارون
 • قلعه تبرك
 • قلعه گبری
 • دژ رشكان
 • تپه چشمه علی
 • تپه میل
 • قره تپه
 • بقایای شهر سلجوقی
 • تپه گبری
 • كاروانسرای عین‌الرشید
 • كاروانسرای قصر بهرام
 • استودان گبرها
 • چشمه‌علی
 • چشمه علی


.:: ::.
نوشته شده توسط در جمعه 9 اردیبهشت 1390

نظرات ()

مطالب پیشین

Powered By mihanblog.com Copyright © 2009 by http://g0ld.mihanblog.com
This Themplate By http://www.maxtemp.ir

.:: Menu ::.

صفحه ی نخست
پست الکترونیک
آرشیو مطالب
لینك rss
تماس با ما
طراح قالب

.:: About ::.


مدیر وبلاگ:

.:: Authors ::.


.:: Others ::.

:: تعداد مطالب :
:: تعداد نویسندگان :
:: آخرین بروز رسانی :
:: بازدید امروز :
:: بازدید دیروز :
:: بازدید این ماه :
:: بازدید ماه قبل :
:: بازدید کل :
:: آخرین بازدید :
.:: Archive ::.

خرداد 1390
اردیبهشت 1390
شهریور 1389
مرداد 1389
تیر 1389
لیست کامل آرشیو ماهانه